Loading Laddar...
 

Frågor och Svar

Nedan hittar du våra vanligaste frågor. Har du fler funderingar, tveka inte att kontakta oss på 0733-33 66 31.

Betalning

Alla våra utbildningar betalas i förväg, senast innan första körlektion. Betalning sker via Swish 1230374439  eller till plusgiro 86 82 50-2. Vi tar inte kontanter. För priser se här

Återbetalning

Om du inte nyttjat ditt paket till fullo, har du rätt till återbetalning i 2 år efter köp. Teorin är inte återbetalningsbar. Kvarstående saldo återbetalas -10% i administrativa avgifter.

Giltighet

Du har rätt att nyttja allt du har köpt hos oss i 2 år.

Genomförd riskutbildning är giltig i 5 år. Handledarutbildning är giltig i 5 år. Kontakta Transportstyrelsen vid eventuella frågor kring giltighetstid.

Avbokning

Avbokningar ska ske senast kl.13:00 dagen innan. Du kan avboka via Elevcentralen, e-post eller telefon. Avbokningar som sker samma dag debiteras. Vid sjukdom, kontakta kontoret eller din körlärare.

Elevcentralen

Elevcentralen kan man bland annat se sina bokade körlektioner, plugga teori, boka/avboka lektioner och se vad läraren har skrivit i utbildningskortet. Du får inlogg hit när du har köpt ett teoripaket eller datakod. Övningsproven innehåller 70 frågor fördelat i olika faser. (A,B,C,F, Repetition, Sluttest) Varje fas ska vara godkänd 3 gånger. För att gå vidare till nästa fas måste du ha minst 63 rätt av 70 frågor. För att få göra riskutbildning 2 ska du ha gjort fas A,B,C och för att boka körprov ska du vara på fas Repetition.

Teori

Om du redan har böcker som inte är mer än 3 år gamla, så kan vi dra av kostnaderna för bokpaketet när du köper ett teoripaket/startpaket. Vill du hellre ha körkortsboken på engelska så kan vi beställa det. Teorilektioner hålls vid behov. Vill du ha extra hjälp med teorin kan du boka individuell teorilektion á 55 min (340:-/timme).

Dyslexi

Om du har läs-skrivsvårigheter/dyslexi har vi en särskild utbildning med möjlighet att beställa körkortsboken med ljud samt lättlästa körkortsboken. Dina övningsprov på Elevcentralen kommer ha förlängd tid. Du har även möjlighet att ansöka om muntligt teoriprov eller med förlängd tid hos Trafikverket.

Be oss om blanketter för att ansöka om förlängd provtid/muntligt prov. Du måste bifoga bilagor på utredd läs-och skrivsvårighet från logoped eller likande. Detta ska skickas in så snart som möjligt eftersom det kan ta flera veckor för Trafikverket att behandla och godkänna ansökan.

Blanketter finns att hämta på Trafikverkets hemsida. Blanketten skall inkludera underskrift av dyslexipedagog eller dylikt.